Jak działa giełda?

Jak działa giełda?

Kupując Bitcoina lub inne kryptowaluty większość z nas korzysta z usług podmiotów określanych mianem giełd lub kantorów internetowych. Na dzień dzisiejszy wszystkie z nich są scentralizowanymi podmiotami z reguły opartymi o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością właściwe co do formy organizacji dla kraju, w którym są zarejestrowane. W dzisiejszym artykule nie będziemy mówić o samym bezpieczeństwie giełd a skupimy się na tym jak tak na prawdę działa giełda oraz jak decyzje KAŻDEGO z Nas wpływają na kurs danego aktywa. Zapraszam do lektury!

Jak powstały pierwsze giełdy?

Ci którzy znają mnie od dłuższego czasu wiedzą, że lubię case study. Ten przykład będzie najprostszą drogą do zwizualizowania Tobie jak działa giełda. Handel kwitł od zarania dziejów. Na początku miał charakter barterowy, w późniejszym etapie rozwoju dzięki starożytnym Fenicjanom towary i usługi otrzymały wartość uznaniową, opartą na zaufaniu – tak powstała pierwsza na świecie waluta fiducjarna, której gwarantem była potęga imperium fenickiego. Wraz z upływem lat zaczęły pojawiać się instytucje, które za umożliwienie obrotu danymi towarami na szerszym rynku pobierały prowizję. Tak narodziły się pierwsze giełdy

Jak działały giełdy kiedyś?

Kiedyś sprawa była dużo prostsza. Właściciel danej giełdy zbierał od producentów danego towaru ceny po których chcieli je sprzedać a następnie poszukiwał chętnych na zakup tych towarów wśród swojej bazy odbiorców. Z pewnością nie zaskoczy Cię fakt, że dobrze prosperująca sieć nabywców, przyciągała szerokie rzesze sprzedawców. Rolą właściciela giełdy było jedynie połączyć chętnych do zawarcia transakcji, oraz co intuicyjne, zabrać za to honorarium.

Jak działają giełdy dzisiaj?

Działanie giełdy nie uległo zbyt mocno zmianie. Jedyne, co zmodernizowano to ilość obsługiwanych transakcji, oraz tempo, w jakich można ich dokonywać. Co więcej, dzisiejsza giełda daje nam możliwość spekulowania oraz ewentualnego cięcia strat dzięki wykorzystaniu narzędzi takich jak chociażby stop loss.

Czym jest BID, ASK i jaką potęgę mają?

Jeśli chcesz kupić Bitcoina, akcję NIKE czy złoto zawsze patrzysz na cenę ASK. To ta cena determinuje obecną wartość, za jaką możesz nabyć jakieś aktywa. Tabela BID determinuje cenę po której tych aktywów możesz się pozbyć. Cena BID jest zawsze niższa od ASK, a różnicę tych wartości nazywamy spreadem. Co jednak dają nam powyższe wiadomości? Jeśli przeanalizujesz sobie tabelki BID i ASK zrozumiesz, że tworzą je inwestorzy – tacy sami jak Ty czy ja – to My wyznaczamy linie trendu. Wystarczy że ktoś sprzeda towar o hipotetycznej wartości 100 złotych za 98 złotych, bo będzie potrzebował szybko gotówki, a ta cena może pociągnąć za sobą lawinę ludzi, którzy w tej jednej transakcji zakupu/sprzedaży zauważą pocżątek kryzysu, który sami wywołają zbywając swoje aktywa. Świadomość faktu, że każdy z Nas ma wpływ na obecny kurs naszych aktywów daje do myślenia. Jeśli chcesz więcej wartościowej wiedzy to

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.