#6 Kryptowaluty 2018 roku – Monero (XMR)

#6 Kryptowaluty 2018 roku – Monero (XMR)

Od blisko dziesięciu lat jesteśmy świadkami rewolucji, jaką zapoczątkował Bitcoin. Rewolucja ta, której nie obawiam się porównywać z tą, którą zapoczątkował Internet coraz bardziej się rozpędza. Pytanie brzmi, czy kryptowaluty faktycznie dają to, co wynika z ich nazwy? W dzisiejszym artykule o pierwszej walucie, która jest faktycznie „krypto” i daje jak dotąd 100-procentową anonimowość. Mowa oczywiście o Monero.

Opis Idei Monero

Idea, jaka przyświeca twórcom Monero, to danie użytkownikom tej waluty pełnej anonimowości. W przypadku Bitcoina i innych kryptowalut anonimowość jest złudna. Każdy posiadający mój klucz publiczny może prześledzić wszystkie moje transakcje, zobaczyć stan mojego konta oraz dokonać analizy moich źródeł dochodu. Czy można to nazwać anonimowością? Z pewnego punktu widzenia tak, z innego, tylko Monero wysuwa się na prowadzenie jako w pełni anonimowa waluta, wygrywając nawet z Dash czy gloryfikowanym przez wielu Zcash.

Jak działa Monero?

Monero powstała w 2014 roku, jako fork ByteCoina. Jest walutą open source co oznacza, że każdy może zapoznać się z jej kodem źródłowym. Znając język, w którym została napisana, może nawet potwierdzić słuszność realizowania idei, o którą obiecują realizować twórcy. Anonimowość w Monero jest gwarantowana przez kompilację 3 systemów. Pierwszym z nich jest Ring Signature, którego zadaniem jest ukrycie danych nadawcy transakcji, poprzez wykonywanie ich zbiorowo. Drugim jest Ring CT (Confidential Transactions), którego zadaniem jest ukrycie sumy na jaką wykonywana jest transakcja. Ostatnim ogniwem dającym obecnie Monero tytuł najbardziej anonimowej kryptowaluty jest system Stealth Adress, który ukrywa odbiorcę transakcji. Co więcej, w Monero istnieje możliwość podzielenia przez algorytm każdej transakcji na szereg mniejszych i przepuszczenia ich przez szereg node’ów co drastycznie zmniejsza możliwość identyfikacji poszczególnej transakcji.

Dlaczego stawiam na Monero?

Jako pacyfista i anarchista lubię nie mieć nad sobą kontroli. Posiadając środki ulokowane w Monero i płacąc nimi mam pewność, że żadna instytucja się o tym nie dowie. Według wielu, dawanie pełnej anonimowości może wspierać nielegalną wymianę wartości i powodować więcej zła niż dobra. Uważam jednak, że w przypadku Monero jest podobnie jak z nożem. Można go użyć w złym celu, ale również pokroić chleb i przyrządzić pyszną kanapkę. Czas pokaże, czy Monero utrzyma się w TOP10 globalnego rynku. Dodatkowym atutem Monero, który podbudowuje moją pewność przyszłości tej waluty jest jej duży poziom decentralizacji. Monero może kopać każdy, nawet przy użyciu laptopa czy smartfona. W odróżnieniu od Bitcoina, którego kopią ogromne farmy, stanowiące lwią część globalnej mocy obliczeniowej rynku kryptowalut. Jeśli chcesz przyłączyć się do Minerów Monero, będzie mi niezmiernie miło gościć Cię w moim zespole. Zarejestruj się pod tym linkiem i dołącz do aktywnej społeczności Monero korzystając z wolnych mocy obliczeniowych Twojego komputera.

WWW Projektu: Monero

Moja perspektywa zysku w 2018 roku: <500%

Kupisz m.in rejestrując się na: Binance

Wykresy przeanalizujesz na: Coin Market Cap

Chcesz więcej? Zapisz się do Newslettera! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.