Zastosowanie taksonomii Blooma w inwestowaniu

Zastosowanie taksonomii Blooma w inwestowaniu

Jeśli konsumujesz dużo treści. Oglądasz filmy na Youtube, czytasz artykuły o kryptowalutach, chłoniesz wiedzę z książek o inwestowaniu a mimo to twój portfel świeci pustkami… To przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się z niego co robisz źle i jak to poprawić. Udanej lektury!

Czym jest taksonomia Blooma?

Taksonomia Blooma, zaprezentowana w 1956 roku jest formą ujednolicenia celów edukacji. Opracowana przez Benjamina Blooma jest obecnie uważana za fundament nowoczesnej edukacji. Jej koncepcja zakłada nauczanie w trzech sferach.  Dzisiaj zapoznam Cię z zastosowaniem pierwszej – sfery poznawczej inaczej nazywanej również kognitywną.

Pierwszy etap – wiedza

Fakt, który gubi większość inwestorów to ciągła pogoń za zdobywaniem wiedzy. Poznawaniem kolejnych kryptowalut, zespołów deweloperskich i idei, które rozwijają. STOP. Wiedza to nie wszystko. Wiedza to wyłącznie „słowa”. Kolejne elementy edukacji nadają „słowom” logiczny sens.

Co, gdy już się naczytasz?

Sama wiedza nic Ci nie daje. Wyobraź sobie że czytasz książkę w obcym dla Ciebie języku. Przeczytałeś ją już prawda? Co jednak z niej wyniosłeś? Podejrzewam, że poza kilkoma słowami i kontekstem niezbyt wiele. Dlaczego? Aby wiedza miała jakikolwiek sens musi w parze z nią iść zrozumienie. Inwestowanie to nie kolokwium na studiach. Prawdziwego inwestora nie poznaje się po tym ile wie o rynku, tylko po tym jak go rozumie. Dopiero gdy zrozumiesz rynek, możesz świadomie inwestować. Wcześniej „inwestowanie” jest jedynie hazardem.

Co możesz zrobić gdy już zainwestujesz?

Człowiek uczy się najlepiej na własnych błędach. Według Blooma, kolejnym poziomem zaawansowania w edukacji jest analiza. Mówi się że wykresy najprościej analizuje się od lewej. Analiza techniczna to potężne narzędzie.  W moim odczuciu jej sens rośnie jednak dopiero wtedy, kiedy analizujemy wykresy na otwartych przez nas samych pozycjach.

Jaki jest ostatni etap inwestowania?

Po wnikliwej analizie powinna nastąpić synteza wniosków oraz ocena inwestycji. W mojej opinii synteza polega na zestawieniu informacji teoretycznych zawartych w różnych źródłach z doświadczeniem zdobytym na realnym rynku. Jak zatem dokonać oceny? Tutaj w grę wchodzi wyznaczanie celów inwestycyjnych i trzymanie się ich od momentu otwarcia aż do samego zamknięcia pozycji inwestycyjnej. O wyznaczaniu osobistych celów na rynku wspomnę jeszcze na pewno w kolejnych postach na tym blogu. Zainteresowany? Dodaj ten blog do zakładek oraz UDOSTĘPNIJ go znajomym!

 

Jedna odpowiedź

  1. Czytelnik napisał(a):

    Dobrze się czyta Twoje wpisy Tomku, jednakże w moim odczuciu są zbyt krótkie. Merytorycznie bogate, ale niestety „apetyt rośnie w miarę jedzenia” – po ciekawym początku chce się coraz więcej, a tu niestety koniec. Powodzenia w prowadzeniu bloga, widzę potencjał w Twojej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.