Futures na Bitcoin – co to oznacza „od kuchni”?

Futures na Bitcoin – co to oznacza „od kuchni”?

Już za tydzień, 18 grudnia 2017 roku CME Group inc. – największy pod względem obrotów internetowy „parkiet” na świecie wprowadzi obrót futuresami na Bitcoinie. Co to może przynieść dla nas, posiadaczy Bitcoina? O tym w poniższym artykule!

Czym będą futuresy?

Futuresy to forma papieru wartościowego, który zakładać będzie wzrost lub spadek kursu bitcoina w określonym czasie. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że na bitcoinie będzie można „grać” nawet go nie posiadając. Porównanie, które od razu mi się nasuwa, to papierowe złoto, które możemy kupować na rynku. Problemem jest jednak fakt, że ilość złota na Ziemi jest dużo mniejsza niż ta, na jaką istnieją papiery wartościowe. Da to inwestorom, bankom i rządom narzędzie do promocji iluzji opartej na  Bitcoinie, którą za pewne zechcą wykorzystać przeciwko naiwnym inwestorom.

Reakcja rynku na wzrost popularności Bitcoina

Niewątpliwie wejście futuresów Bitcoina na globalny rynek, spowoduje wzrost wiarygodności kryptowalut jak również większy rozgłos samej idei, jaka stoi u ich podstaw. W mojej opinii, nastąpi dość duży, początkowy wzrost na wartości. Będzie to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze – dzięki futuresom więcej inwestorów dowie się o rynku kryptowalut. Co więcej, parkiety takie jak Nasdaq będą uwiarygodniać kryptowalutę i umożliwią na niej duży obrót. Na pewno, pojawi się mnóstwo materiałów w mediach, które dotrą do zwykłych ludzi. Myślę, że wzrost ten po pierwszej fali entuzjazmu wywoła dość dużą korektę, a następnie stabilizację kursu Bitcoina z „widełkami” na poziomie +/- 300 dolarów.

Popularność Bitcoina, z pewnością przełoży się na zainteresowanie innymi walutami. Miało to miejsce już niejednokrotnie w historii. Cały market cap rósł gdy bitcoin osiągał wartość 1000, 5000 czy 10 000 dolarów. Pytanie brzmi, na czym zaczną spekulować ludzie, gdy cena Bitcoina się ustabilizuje?

Efekt wprowadzenia futuresów – wzrost ceny altów

Duża część posiadaczy bitcoina posiada go w jednym celu. Wykazują się rozumowaniem: bitcoin rośnie, to go posiadam. Chęć ludzi do wzbogacania się, a nie koniecznie do zabezpieczania majątku sprawi, że ludzie będą „odpływać” w kierunku walut, których wahania kursów będą dawać możliwość zarobku na wzrostach. Duży napływ kapitału w kierunku walut alternatywnych sprawi wywoła ich duży wzrost na wartości. W mojej opinii alty staną się aktywami na których będzie możliwość pomnażania kapitału, a fizyczny Bitcoin będzie długoterminowo trzymał wartość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.